چگونه راندمان خشک کن خود را بهبود دهیم؟

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. لوازم خانگی
  4. chevron_right
  5. چگونه راندمان خشک کن خود را بهبود دهیم؟

امروزه لباسشویی نقش پررنگی در زندگی ما ایفا می کنند. در واقع با لباسشویی به راحتی و در کمترین زمان ممکن می‌ توانید لباس‌ های خود را شستشو دهید. به همین دلیل آسایش ما و تمیزی لباس ها به نوعی وابسته لباسشویی و خشک کن است. پس باید در حفظ و نگهداری از آنها دقت زیادی داشته باشیم. برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل و افزایش راندمان خشک کن مواردی وجود دارد که حتما باید به آنها دقت داشته باشید. در ادامه این مطلب از اسپادان سرویس این موارد را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

نحوه افزایش راندمان خشک کن

نحوه افزایش راندمان خشک کن

همانطور که اشاره شد، وجود خشک کن به صورت یک دستگاه مجزا و یا به عنوان بخشی از ماشین لباسشویی برای خشک کردن لباس‌ ها ضروری است. در صورتی که به فضا باز و نور خورشید دسترسی ندارید، حتما به یک خشک کن احتیاج پیدا خواهید کرد.
البته این را هم باید در نظر داشت که بعضی از لباس‌ ها نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند و خشک شدن آنها در محیط بسته و تاریک زمانبر است.

با استفاده از خشک کن تمامی این مشکلات برطرف می‌ شود. ولی نکاتی در مورد استفاده از خشک کن وجود دارد که با توجه به آنها می‌ توانید راندمان دستگاه را افزایش دهید و از آسیب رسیدن به لباس‌ ها جلوگیری کنید. این نکات به شرح زیر است:

استفاده از چرخه متوسط خشک کن

به صورت کلی خشک کن دارای چرخه‌ ها و تنظیمات مختلفی است. معمولا هر دستگاه دارای چرخه‌‌ های ملایم، متوسط و تند است. چرخه Permanent Press یکی از بهترین حالت ها است. در صورت استفاده از این چرخه، ابتدا لباس با هوای گرم خشک و سپس در معرض هوای سرد قرار می‌ گیرند.

همین مسئله باعث کمتر چروک شدن لباس‌ ها می‌ شود. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که هرگز نباید خشک کن را با لباس‌ ها پر کنید، چرا که لباس‌ ها باید دارای فضای کافی برای معلق شدن داشته باشند. در غیر این صورت لباس‌ ها به صورت کامل خشک نمی‌ شوند.

تعمیر ماشین لباسشویی در اصفهان | اسپادان سرویس
تا پایان چرخه خشک شدن لباس‌ها صبر نکنید

معمولا با به پایان رسیدن چرخه خشک شدن لباس‌ ها، صدای بوقی از دستگاه خارج شده و خاموش می‌ شود. این یعنی لباس‌ های شما به صورت کامل خشک شده‌ اند و باید از دستگاه خارج شوند. البته نیاز نیست همیشه منتظر این صدا باشید. دقت داشته باشید که اگر لباس‌ ها کاملا خشک شده باشند، به راحتی اتو نمی‌ شوند.

اکثر لباس‌ ها زمانی که کمی نمدار هستند، بهتر اتو می‌ شوند. به همین دلیل توصیه می‌ کنیم ده دقیقه قبل از به پایان رسیدن چرخه دستگاه را خاموش کنید. سپس لباس‌ ها را با حالت نمدار خارج کرده و محکم تکانشان دهید. بعد از آن می‌ توانید لباس‌ ها را آویزان کنید.

تمیز نگه داشتن خشک کن

اغلب خشک کن‌ ها دارای فیلتری می‌ باشند که بعد از هر بار استفاده باید تمیز شوند. ولی به خاطر داشته باشید که این کار به تنهایی برای تمیز شدن کامل دستگاه کافی نیست. در صورتی که لوله‌ های دستگاه خشک کن بگیرد، امکان بروز آتش سوزی وجود دارد.
از نشانه‌ های گرفتگی لوله خشک کن می‌ توان به عملکرد کند و نامطلوب و خشک شدن لباس‌ ها در مدت طولانی‌ تر اشاره داشت.

برای جلوگیری از گرفتگی باید حداقل سالی یک بار لوله‌ های پشت دستگاه را جدا کرده و گرد و غبار و الیاف جمع شده در آن را به صورت کامل تمیز کنید.
اگر در این زمینه تخصص و مهارت لازم را ندارید، توصیه می‌ کنیم از یک لوله کش کمک بگیرید. فیلتر دستگاه را نیز هر سال یک بار جدا کنید. سپس آن را با یک مسواک بسابید و تمیز کنید. در مرحله بعدی آن را بشویید و مجددا در جای خود قرار دهید.

تعمیر ماشین لباسشویی در اصفهان | اسپادان سرویس
نکاتی برای مراقبت از ماشین لباسشویی

همانطور که بارها اشاره شد، ماشین لباسشویی و خشک کن از جمله لوازم ضروری در منازل به حساب می‌ آید. شما با استفاده از این دستگاه می‌ توانید حجم بالایی لباس را در مدت زمانی محدود شسته و خشک کنید. همچنین یکی از مهم‌ ترین مواردی که باید به آن توجه داشته باشید، کاهش مصرف آب است.

ولی برای استفاده بهینه از ماشین لباسشویی و افزایش طول عمر مفید آن باید به نکات و موارد خاصی دقت داشته باشید. این نکات به شرح زیر است:

باز گذاشتن درب ماشین لباسشویی بعد از هر بار استفاده

یکی از مواردی که اغلب افراد نسبت به آن بی‌ توجه هستند، باز گذاشتن درب ماشین لباسشویی است. معمولا افراد در زمانی که هنوز دیگ ماشین مرطوب است درب آن را می‌ بندند. ولی این کار کاملا اشتباه است، چرا که فضای مرطوب و بسته محل مناسبی برای رشد باکتری‌ ها و قارچ‌ ها است.

سپس این قارچ‌ ها و باکتری‌ ها به صورت مستقیم به لباس‌ های شما منتقل شده و موجب آلودگی و بدبو شدن آنها می‌ شود. به همین دلیل توصیه می‌ کنیم بعد از خارج کردن لباس‌ ها از ماشین لباسشویی درب آن را تا استفاده بعدی باز بگذارید تا رطوبت آن به صورت کامل خشک شود.

با این کار نه تنها عمر مفید ماشین لباسشویی افزایش می‌ یابد، بلکه از آلوده شدن و بو گرفتن لباس‌ ها نیز جلوگیری می‌ شود.

تعمیر ماشین لباسشویی در اصفهان | اسپادان سرویس
تمیز نگه داشتن ماشین لباسشویی

برخی از افراد به اشتباه تصور می‌ کنند که ماشین لباسشویی به دلیل اینکه مدام با شوینده‌ ها و آب در تماس است، همیشه تمیز باقی می‌ ماند. در صورتی که ماشین لباسشویی هم مانند هر وسیله‌ ای دیگری نیاز به نظافت و شست و شو دارد. به صورت کلی لباس‌ ها دارای آلودگی‌ های مختلفی هستند. در بعضی مواقع این آلودگی‌‌ ها در سطح ماشین لباسشویی باقی مانده و به لباس‌ های بعدی منتقل می‌ شود.

به همین دلیل بهتر است حداقل یک بار در ماه (بسته به میزان استفاده) کمی ماده پاک کننده بدون سفید کننده داخل مخزن مخصوص پودر بریزید و ماشین لباسشویی را با تنظیمات آب داغ راه اندازی کنید. در نتیجه ماشین لباسشویی به صورت خالی کار کرده و کاملا تمیز می‌ شود.

تراز نگه داشتن ماشین لباسشویی

زمانی که ماشین لباسشویی تراز نباشد، دچار لرزش می‌شود که این لرزش سبب آسیب رسیدن به قطعات داخلی دستگاه و کف زمین می‌ شود. علاوه بر این‌ سر و صدای زیادی تولید می‌ کند که سبب آزار و اذیت شما می‌ شود.

مطالب خواندنی: چرا ماشین لباسشویی خاموش نمی شود؟

عدم تراز بودن ماشین لباسشویی روی کاهش طول عمر آن نیز تاثیر دارد. به همین دلیل حتما در زمان نصب باید به تراز بودن پایه‌ های دستگاه دقت داشته باشید. در صورتی که باز هم ماشین لباسشویی تراز نبود، می‌ توانید با استفاده از یک پایه چوبی با ضخامت 2 سانتی متر، ماشین لباسشویی را تراز کنید. به این ترتیب از لرزش، سر و صدا و آسیب‌ های ناشی از آن‌ها جلوگیری می‌شود.

سرویس و بازبینی دوره‌ ای

اغلب ماشین لباسشویی‌ ها دارای لوله‌ های خرطومی پلاستیکی به رنگ سیاه هستند. این لوله ها معمولا به مرور زمان دچار فرسودگی شده و تکه تکه می‌ شوند. همین مسئله موجب نشت آب از دستگاه می‌ شود. به همین دلیل توصیه می‌ کنیم حتی اگر لوله‌ های آن سالم به نظر می‌ رسد، آنها را با لوله‌ های استیل جایگزین کنید.
این را هم در نظر داشته باشید که طول عمر مفید لوله‌ های استیل در مقایسه با لوله های لاستیکی به مراتب بالاتر است.

اعزام تعمیرکار یخچال در اصفهان اسپادان سرویس :

 

جمع بندی

در این مقاله به نحوه افزایش راندمان خشک کن و لباسشویی پرداختیم. با توجه موارد ذکر شده نه تنها راندمان آن افزایش یافته، بلکه طول عمر دستگاه نیز بیشتر می‌ شود. اسپادان سرویس یکی از شرکت‌ های ارائه دهنده خدمات مربوط به تعمیر ماشین لباسشویی در اصفهان است. در صورت نیاز به تعمیر ماشین لباسشویی اصفهان می‌ توانید با کارشناسان این شرکت در ارتباط باشید.

سوالات متداول

بهترین حالت چرخه خشک کن چیست؟

چرخه Permanent Press یکی از بهترین حالت‌ های خشک کن است.

 

عدم تراز بودن ماشین لباسشویی سبب آسیب به اجزاء داخلی آن می‌ شود؟

بله، برای جلوگیری از آسیب قطعات داخلی ماشین لباسشویی، حتما آن را باید تراز کنید.

 

آیا ماشین های لباسشویی و خشک کن نیاز به بازدید دوره ای دارند؟

بله، ماشین لباسشویی و خشک کن هم مانند بسیاری از وسایل‌ها نیاز به بازدید و سرویس دوره‌ ای دارند.

 

آیا لوله‌ های خرطومی شکل سیاه ماشین لباسشویی دچار فرسودگی می‌ شوند؟

بله، این لوله‌ ها به مرور زمان دچار پوسیدگی می‌ شوند. به همین دلیل توصیه می‌ کنیم این لوله ها را با لوله های استیل جایگزین کنید. چرا که لوله‌ های استیل طول عمر مفید بالایی دارند.

 

آیا خشک کن‌ ها دارای حالت ها و چرخه‌ های مختلفی هستند؟

بله، اغلب خشک کن‌ ها دارای چرخه‌ ها و تنظیمات مختلفی است. معمولا هر دستگاه دارای چرخه‌ های ملایم، متوسط و تند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست