چرا ماشین لباسشویی خاموش نمی شود؟

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. لوازم خانگی
 4. chevron_right
 5. چرا ماشین لباسشویی خاموش نمی شود؟

از مشکلات رایج لباسشویی می توان به عدم خاموش شدن دستگاه و گیر کردن آن در یک مرحله اشاره داشت. این مشکل به دلایل مختلفی صورت می‌ گیرد. در صورتی که دستگاه ماشین لباسشویی شما خاموش نمی‌ شود و یا به مرحله بعدی نمی‌ رود، دستگاه باید از نظر مکانیکی مورد بررسی قرار بگیرد. اگر شما هم با این مشکل رو به رو شده‌ اید، با ما همراه باشید تا با دلایل بروز این مشکل آشنا شوید.

نحوه کارکرد ماشین لباسشویی

در ابتدا برای این که بدانید دستگاه ماشین لباسشویی چه زمانی باید خاموش شود، بهتر است با نحوه عملکرد آن آشنا شوید. در مرحله اول از طریق تنظیمات روی پنل باید برنامه شست و شو را انتخاب کنید و دکمه استارت را فشار دهید. در مرحله بعدی آب وارد دستگاه می‌ شود.

هیدروستات میزان آب را اندازه‌ گیری کرده و ورود آب متوقف می‌ شود. سپس آب وارد جاپودری شده و مواد شوینده در آب حل می‌ شوند. بعد از آن آّب وارد مخزن لباس‌ ها می شود. دقت داشته باشید که گرم شدن آب توسط المنت ماشین لباسشویی صورت می‌ گیرد.

بعد از گرم شدن آّب، آبکش دستگاه شروع به چرخیدن می کند. پس از تمیز شدن لباس‌ ها عمل تخلیه صورت می گیرد. یعنی آب کثیف از دستگاه ماشین لباسشویی خارج می‌ شود. پس از خارج شدن آب کثیف مرحله آبکشی لباس ها آغاز می شود.

در مرحله پایانی سیستم خشک کن برای خشک کردن لباس‌‌‌‌ ها وارد عمل می‌ شود و در نهایت دستگاه خاموش می‌ شود.

دلایل عدم تخلیه آب لباسشویی

علت خاموش نشدن ماشین لباسشویی

علل خاموش نشدن ماشین لباسشویی به شرح زیر می‌ باشد:

 • انسداد فیلتر شیر ورودی آب
 • خرابی برد
 • خرابی موتور
 • خرابی تایمر
 • خرابی پمپ تخلیه
 • خرابی میکروسوئیچ درب
 • خرابی هیدروستات
 • خرابی ولوم
 • نچرخیدن آبکش دستگاه
 • نوسانات برق یا مشکلات مربوط به برق

علت خاموش نشدن ماشین لباسشویی

انسداد فیلتر شیر ورودی آب

گاها به دلیل فشار کم آب و کثیف بودن فیلتر شیر ورودی دستگاه پر از آب نمی‌ شود. این مسئله باعث می‌ شود دستگاه ماشین لباسشویی در همان وضعیت آبگیری متوقف شود. در چنین وضعیتی دستگاه خاموش نشده و در همان مرحله گیر می‌‌‌‌ کند.
در صورت برخورد با این مشکل باید شیر ورودی آب، فیلتر ورودی آب، شلنگ ورودی آب، تاخوردگی شلنگ ورودی آب، پارگی شلنگ ورودی آب، فشار آب و … مورد بررسی قرار بگیرد.

خرابی برد

برد وظیفه کنترل همه مراحل شست و شو را بر عهده دارد. یعنی وارد شدن آب، چرخش آبکش، گرم شدن آب، تخلیه آب، اتمام مراحل شست و شو و … همه طبق دستورات برد صورت می گیرد. در صورت اختلال در یکی از این مواد به معنای وجود خرابی در برد است.
در صورت خرابی برد اختلالاتی در عملکرد بخش‌ های مختلف دستگاه به وجود می آید که گاهی موجب عدم خاموش شدن دستگاه می‌ شود. در چنین شرایطی برای تعمیر و تعویض برد باید از یک تکنسین با تجربه و حرفه‌ ای کمک بگیرید. دقت داشته باشید که تعمیرات برد معمولا با پیچیدگی‌ های همراه است، به همین دلیل این کار نباید به یک فرد تازه کار و غیر حرفه‌ ای واگذار کنید.

خرابی موتور

از دیگر دلایل خاموش نشدن ماشین لباسشویی می‌ توان به خرابی موتور اشاره داشت. موتور ماشین لباسشویی دارای سیم پیچ‌ ها، ذغال، خازن راه انداز و … است. به همین دلیل اگر هر کدام از این قطعات خراب شوند و نتوانند عملکرد مطلوبی داشته باشند، برد در همان وضعیت گیر می‌ کند و باعث توقف دستگاه می‌ شود.
زمانی که در فرایند شست و شو نوبت به کارکرد موتور می‌ رسد، به دلیل وجود خرابی در آن قفل می شود. در چنین شرایطی معمولا موتور نیم سوز و سپس کاملا خراب می‌ شود. برای تعمیر یا تعویض این قطعه نیز حتما باید از یک تکنسین کاربلد کمک بگیرید.

خرابی تایمر

خرابی تایمر معمولا در ماشین لباسشویی‌ های قدیمی‌ تر اتفاق می افتد؛ چرا که امروزه به جای برد تایمر از برد الکترونیکی استفاده می‌ شود. تایمر در واقع یک جعبه کنترل است که وظیفه کنترل مدت زمان هر فرایند را بر عهده دارد. در صورت خراب شدن تایمر، دستگاه در یک تایم ثابت می‌ ماند. یعنی دستگاه نه کار می‌ کند و نه خاموش می‌ شود.
در این شرایط تایمر باید توسط یک تکنسین ماهر مورد بررسی قرار بگیرد.

خرابی پمپ تخلیه

پمپ تخلیه وظیفه خارج کردن آب کثیف از دستگاه و آب گیری مجدد را بر عهده دارد. در مراحل پایانی یک بار آب دستگاه تخلیه شده و سیستم خشک کن لباس‌ ها فعال می‌ شود. اگر به هر دلیلی پمپ تخلیه نتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد، دستگاه نمی‌ تواند به مرحله بعدی برود و همان مرحله متوقف می‌ شود.
در چنین شرایطی دستگاه خاموش نمی‌ شود؛ چرا که درون مخزن آن پر از آب است. گاهی مشکلات مربوط به پمپ تخلیه با کد خطا و یا همان ارور همراه است. دقت داشته باشید که خرابی پمپ تخلیه، صدای ناخوشایندی ایجاد می‌ کند. این صدا به این معناست که سیستم تخلیه دچار گرفتگی و انسداد شده است.

خرابی میکروسوئیچ درب

میکروسوئیچ از دیگر مواردی است که می‌ تواند باعث توقف ماشین لباسشویی و جلو نرفتن مراحل شست و شو شود. با بسته شدن درب، میکروسوئیچ درب فعال می‌ شود. سپس به برد یا به تایمر اطلاعاتی مبنی بر شروع مراحل بعدی را می‌ دهد.
در صورتی که میکروسوئیچ درب خراب باشد، برق در آن جریان پیدا نمی کند و لباسشویی در همان حالت متوقف می‌ شود. گاهی میکروسوئیچ درب سالم است و تنها سیم‌های متصل به آن معیوب می‌ باشند. در این صورت با اتصالات میکروسوئیچ مورد بررسی قرار گرفته و تعمیر شوند.

خرابی هیدروستات

کنترل سطح آب مخزن توسط قطعه‌ای به نام هیدروستات صورت می‌ گیرد. در صورت خراب شدن این قطعه اطلاعات به درستی به برد منتقل نمی‌ شود. در نتیجه شیر برقی به صورت مداوم آبگیری می کند و به مرحله بعدی نمی‌ رود. اگر با این مشکل برخورد کرده‌ اید، باید هیدروستات و سیم‌ های متصل به آن را مورد بررسی قرار داده و در صورت برای تعویض آن اقدام کنید.

خرابی ولوم

اعمال تنظیمات به وسیله ولومی موجود بر روی پنل صورت می‌ گیرد. بعد از انجام تنظیمات باشد دکمه استارت را بزنید تا دستگاه شروع به کار کند. دقت داشته باشید که خرابی ولوم روی تایمر تاثیر مستقیم دارد و باعث قطع ارتباط آن با تایمر می‌ شود. به همین دلیل دستگاه نمی‌ تواند به مرحله بعدی برود و در همان مرحله باقی می‌ ماند. در چنین شرایطی باید ولوم مورد بررسی قرار بگیرد و تعمیر شود.
در صورت برخورد با این مشکل ابتدا باید انسداد یا خمیدگی مسیر خروجی آب و سپس خرابی پمپ تخلیه مورد بررسی قرار بگیرد.

نچرخیدن آبکش دستگاه

لباسشویی دارای یک محفظه‌ ای به نام آبکش است که لباس‌ ها درون آن قرار می‌ گیرد. خود آبکش نیز داخل دیگ یا همان مخزن دستگاه است. اگر به هر دلیلی آبکش نچرخد و اختلالی در چرخش به وجود بیاید، دستگاه در همان مرحله متوقف می‌‌‌ شود.
عدم چرخش آبکش دلایل مختلفی دارد. متعادل نبودن بار، بارگیری بیش از حد و پارگی تسمه از جمله دلایلی است که می‌ تواند روی نچرخیدن درام یا همان آبکش تاثیر داشته باشد.

نوسانات برق یا مشکلات مربوط به برق

به صورت کلی نوسانات برق روی دستگاه ماشین لباسشویی تاثیرگذار است. در واقع نوسانات برق می‌ تواند موجب توقف دستگاه در یک مرحله خاص شود. در نتیجه امکان خاموش شدن برنامه نیز وجود نخواهد داشت. در این شرایط تنها راه حل کشیدن ماشین لباسشویی از برق و شروع برنامه شست و شو از اول است.
بهتر است برای برطرف کردن مشکلات مربوط به نوسانات برق اقدامات لازم را انجام دهید و جعبه فیوز را نیز بررسی کنید. در صورت معیوب بودن کابل برق باید برای تعویض آن اقدام کنید.

جمع بندی

در این مقاله به دلایل خاموش نشدن ماشین لباسشویی پرداختیم. اگر در زمینه تعمیر ماشین لباسشویی اطلاعات کافی ندارید، توصیه می‌‌‌‌‌‌ کنیم از یک تعمیرکار لباسشویی حرفه‌ ای و کاربلد کمک بگیرید. چرا که تعمیر و تعویض قطعه لباسشویی نیازمند تجربه است و عدم اطلاعات و تخصص کافی می‌ تواند آسیب‌ های جدی به دستگاه وارد کند. در نتیجه متحمل ضرر و هزینه‌ های سنگین‌ تری می‌ شوید. اسپادان سرویس یکی از معتبر‌ترین مراکز تعمیر لباسشویی در اصفهان است. در صورت تمایل می‌ توانید از طریق شماره درج شده با کارشناسان این شرکت در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست