مشکلات رایج در کولر گازی

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. لوازم خانگی
 4. chevron_right
 5. مشکلات رایج در کولر گازی

کولرگازی هم مانند همه لوازم دیگر با گذشت زمان و به علت عوامل گوناگون از قبیل ضربه، گرد و غبار، نوسانات برق، کولرهای گازی نیز ممکن است دچار آسیب و مشکلاتی شود که کاملا طبیعی است و نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. بهتر است همه لوازم خانگی به موقع سرویس شوند زیرا در صورت عدم سرویس منظم به مرور مشکلات دیگر در دستگاه دیده می شود. کولرهای گازی از دو بخش داخلی و خارجی تشکیل شده اند که معمولا قسمت خارجی آن ها به دلیل قرار گرفتن در فضای آزاد و گرد و غبار یا باران منجر به خرابی می شود و توصیه می شود هر سال توسط مراکز تخصصی تعمیرات لوازم خانگی سرویس شود. اسپادان سرویس نیز یکی از تخصصی ترین مراکز تعمیر لوازم خانگی است که برای تعمیرات کولرگازی می توانید با تکنسین های دوره دیده و مجرب آن تماس بگیرید.

عمیرات کولرگازی

 • فیلتر هوا : یکی از قطعاتی که در کولرگازی ممکن است به قطعات دیگر آسیب وارد کند و در صورت عدم سرویس به موقع و تمیز نکردن عملکرد کولر گازی را کاهش می دهد، فیلتر هوای کولر گازی است که باید هر چند وقت یک بار آن را تمیز کرد. قابل ذکر است که پس از مدتی استفاده از آن، باید فیلتر را تعویض کرد تا هیچ گونه مشکلی در عملکرد صحیح دستگاه وارد نگردد.
 • کاهش قدرت سرمایش : یکی از اصلی ترین مشکلاتی که در کولرهای گازی مشاهده می شود این است که کولر باد گرم می زند و یا سرمای آن کاهش یافته است. در اکثر مواقع نشتی گاز کولر منجر به این اتفاق می گردد که باید در اولین فرصت ممکن این مشکل را برطرف کرد و نسبت به برطرف کردن مشکلات آن اقدامات درست را انجام داد.
 • مشکل در برد مدار الکتریکی : یکی از مشکلات رایج در کولر گازی خرابی برد مدار الکتریکی یا همان برد فرمانی است که در صورت ایجاد مشکل برای این قسمت، مواردی از قبیل خاموش شدن دستگاه، روشن نشدن کولر، طبق برنامه نبودن عملکرد دستگاه و … به وجود می آیند.
 • اختلال در فن بیرونی یا کندانسور : مسئول انتقال گرمای داخل منزل به خارج بر عهده فن بیرونی کولر است. در صورتی که فن بیرونی عملکرد درست نداشته باشد باعث می شود دستگاه نتواند سرمای مناسبی را جایگزین گرمای منزل کند که همین موضوع منجر به داغ شدن کمپرسور و در نهایت اختلال در سیکل سرمایش کولرگازی می شود.
 • کابل های کولرگازی : دلیل خاموش و روشن شدن خودکار در کولرگازی بالابودن آمپر مصرفی دستگاه است که ممکن است مشکل از سیم کشی باشد. سیم کشی معیوب در کولرگازی منجر به آتش سوزی می شود و بسیار خطرناک است. در نصب کولرگازی باید به این موضوع دقت بسیار داشت که حتما از سیم های با کیفیت استفاده شود.
 • آبریزی در کولرگازی : یکی دیگر از مشکلاتی که در کولرگازی شایع است سرریز شدن آب از پنل داخلی دستگاه است که این مشکل نشانه این است که راه آب خروجی از کولرگازی مسدود شده است و با سرویس توسط تعمیرکاران مجرب رفع می شود.
 • برفک روی لوله های دستگاه : در مواقعی که لوله های کولرگازی یا کندانسور برفک می زند به این دلیل است که میزان شارژ گاز دستگاه کاهش یافته است و یا فیلترهای کولر کثیف شده است. بعد از اینکه کولر را خاموش کنید آب شدن یخ، منجر به نشتی آن می شود. بهتر است که کولر را ریست نکنید در این شرایط اگر تمیزکاری فیلتر، کمکی به این مشکل نکرد به هیچ عنوان تا برطرف کردن آن کولر را روشن نکنید.
 • صدای غیر طبیعی یا لرزش : یکی از مشکلات رایج در کولرگازی صدای غیر معمول آن است که باعث می شود در آسایش افراد داخل منزل اختلال به وجود آید. سر و صداهایی که از کولر می آید ممکن است مشکل از یونیت داخل یا خارج کولرگازی باشد و یا حتی بالانس نبودن فن یونیت خارجی یا داخلی کولرگازی می تواند منجر به این مشکل شود.
 • روشن نشدن سیستم تهویه مرکزی یا کولر : در صورتی که سیستم تهویه مرکزی روشن نشود اول از هرچیزی ترموستات و کنترل را باید تنظیم کرد. اگر از این روش مشکل برطرف نشود باید به تعمیرکاران مجرب مراجعه کنیم. جهت عیب یابی سیستم تهویه مطبوع بهتر است پارامترهای مختلف سیستم، حذف آن و مشکلات احتمالی نیز بررسی و اندازه گیری شوند. بنابراین از نظر تئوری به هیچ عنوان نمی توان پاسخ مشخصی جهت عیب یابی آن پیدا کرد.

اختلال در عملکرد فن پنل داخلی کولرگازی : بهتر است اول از هر چیزی فیلتر هوا را بررسی کنید در صورتی که مسدود شده باشد شاید خودتان بتوانید آن را تعمیر کنید. پس از آن باید بگذاریم یخ روی کویل سرد کننده و لوله های مبرد آب شود بعد دوباره ببینید مشکل فن برطرف شده است یا خیر. اگر برطرف نشده باشد مشکل از رله فن یا خود موتور فن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست