دلایل عدم تخلیه آب لباسشویی

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. لوازم خانگی
 4. chevron_right
 5. دلایل عدم تخلیه آب لباسشویی

یکی از رایج‌ ترین و معمول‌ ترین مشکلات لباسشویی، عدم تخلیه آب هست. رو به رو شدن با چنین مشکلی طبیعی است و بسیاری از افراد با آن درگیر هستند. شاید برای شما هم جای سوال داشته باشید که چرا ماشین لباسشویی آب را تخلیه نمی‌ کند؟! در پاسخ باید بگوییم که این اتفاق به دلایل مختلفی پیش می‌ آید. در ادامه دلایل عدم تخلیه آب لباسشویی و راه حل‌ های آن می‌ پردازیم.

دلایل تخلیه نشدن آب لباسشویی

از دلایل تخلیه نشدن آب لباسشویی می‌‌‌ توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • خرابی پمپ تخلیه
 • مسدود شدن فیلتر پمپ
 • خرابی میکروسوئیچ درب
 • مسدود شدن شیلنگ تخلیه
 • مسدود شدن مسیر خروجی آب
 • استفاده نادرست از مواد شوینده
 • خرابی برد الکترونیکی یا تایمر لباسشویی
 • خرابی تسمه پمپ (در لباسشویی های قدیمی)

تخلیه آب داخل ماشین لباسشویی

گاهی در نیمه کار ماشین لباسشویی آب تخلیه نمی‌ شود و دستگاه از کار می‌ افتد. در بعضی مواقع هم بعد از به اتمام رسیدن کار ماشین لباسشویی آب موجود در دیگ دستگاه تخلیه نمی‌ شود. به صورت کلی مراحل شست و شو باید به ترتیب انجام شود و وقتی که یک مرحله مانند تخلیه آب صورت نگیرد، مراحل بعد نیز انجام نمی‌ شود.

بررسی علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

برای بررسی علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی طبق مراحل زیر عمل کنید:

 • در مرحله اول باید برق ماشین لباسشویی را قطع کنید.
 • در مرحله بعدی باید لباس‌ها را از داخل دستگاه خارج کنید.
 • سپس آب جمع شده در دیگ را خالی کرده و داخل دیگ را خشک کنید.
 • اگر داخل آشپزخانه فرش دارید، آن را جمع کنید، زیرا امکان سرازیر شدن آب در زمان تخلیه آب لباسشویی وجود دارد.
 • از باز بودن راه آب آشپزخانه اطمینان حاصل کنید.
 • دریچه فیلتر تعبیه شده در قسمت جلو و پایین لباسشویی را باز کنید تا آب لباسشویی خارج شود.
 • بعد از تخلیه شدن آّب دیگ فیلتر را مجددا در جای خود قرار دهید و دریچه را ببندید.
 • بعد از تخلیه آب داخل لباسشویی می‌ توانید علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی را مورد بررسی قرار دهید.

دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

در ادامه به علل عدم تخلیه آب لباسشویی می‌ پردازیم.

مسدود شدن فیلتر پمپ
گاهی یادمان می‌ رود که اشیاء داخل جیب لباس‌ ها را خالی کنیم. این اشیاء در حین شست و شو در داخل دیگ لباسشویی سرگردان می‌ شوند و در زمان تخلیه آب به قسمتی به نام فیلتر می‌ روند. فیلتر قبل از پمپ قرار گرفته و از ورود هر گونه اشیاء، کرک و … به داخل پمپ جلوگیری می‌‌ کند.
اگر این اشیاء و کرک‌ ها فیلتر را کامل بپوشانند از خروج آب جلوگیری می‌ شود. به همین دلیل باید فیلتر را پس از باز کردن تمیز کنید و سپس در جای خود قرار دهید.

معیوب شدن پمپ تخلیه
در بعضی مواقع اشیاء و یا کرک لباس‌ ها از فیلتر عبور کرده و وارد قسمت پمپ می‌ شوند. در چنین شرایطی پمپ تخلیه آسیب دیده و باید اقدامات زیر را برای برطرف کردن مشکل انجام دهید:

 • از یک تکنسین حرفه‌ ای برای تعویض پمپ کمک بگیرید.
 • پیش از تعویض پمپ گرفتگی در این قطعه را مورد بررسی قرار دهید. در این صورت با رفع گرفتگی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ توانید مشکل عدم تخلیه آب لباسشویی را برطرف کنید.
  برای رفع گرفتگی پمپ تخلیه طبق دستورالعمل زیر عمل کنید:
 • ابتدا فیلتر کف لباسشویی را تمیز کنید.
 • سپس پوسته پمپ را باز کرده و آشغال‌ های دور پروانه را تمیز کنید.
  نکته: دقت داشته باشید که در بعضی مواقع عمر مفید لباسشویی به پایان رسیده و کارایی خود را از دست می‌ دهد. البته این مسئله در طی سالیان سال در صورت استفاده مکرر اتفاق می‌ افتد. با این حال با تعویض پمپ تخلیه می‌ توانید سال‌ های بیشتری از لباسشویی خود استفاده کنید.

معیوب شدن تسمه پمپ
یکی از دلایل عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی، معیوب شدن تسمه پمپ می‌ باشد. دقت داشته باشید که لباسشویی‌ های قدیمی دارای تسمه هستند. اگر این تسمه پاره شود، پمپ از حرکت می‌ ایستد و تخلیه آب صورت نمی‌ گیرد. در چنین شرایطی برای تعویض تسمه معیوب از یک تکنسین مجرب کمک بگیرید.

مسدود شدن مسیر خروجی آب در دیگ
مسدود شدن مسیر خروجی آب دیگ یکی دیگر از دلایل رایج عدم تخلیه آب لباسشویی می‌ باشد. گاهی تکه ای از لباس از داخل دیگ به قسمت تخلیه آب رفته و از خروج آب جلوگیری می‌ کند. با باز کردن دریچه فیلتر پایین لباسشویی آب داخل دیگ خارج می‌ شود. سپس می‌ توانید لباس‌ ها را از داخل دیگ لباسشویی خارج کنید.
در صورتی که تکه‌ ای از لباس در مسیر خروجی آب رفته بود، می‌ توانید آن را خارج کنید. اگر به هر دلیلی نتوانستید این کار را انجام دهید، از یک تکنسین حرفه‌ ای برای این کار کمک بگیرید.

مسدود شدن شیلنگ تخلیه
شیلنگ تخلیه لباسشویی به قسمت خروجی فاضلاب متصل می‌ شود. این شیلنگ معمولا در قسمت زیر سینک ظرفشویی قرار گرفته است. گاهی در شیلنگ تخلیه گرفتگی ایجاد شده و مانع خروج آب می‌ شود. برای رفع این گرفتگی طبق دستورالعمل زیر عمل کنید:

 • ابتدا شیلنگ تخلیه را باز کنید.
 • سپس قسمت اتصال را مورد بررسی قرار دهید.
 • در صورت وجود گرفتگی آن را برطرف کنید.

نکته: دقت داشته باشید که طول شیلنگ تخلیه لباسشویی نباید بیش از 7 یا 8 متر باشد. یعنی اگر طول شیلنگ از این مقدار بیشتر باشد، تخلیه آب داخل دیگ به درستی انجام نمی‌ شود. در بعضی مواقع شیلنگ تخلیه دچار تا خوردگی می‌ شود که در چنین شرایطی آب تخلیه نمی‌ شود. پس باید شیلنگ را مورد بررسی قرار دهید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.
این را هم در نظر داشته باشید که شیلنگ تخلیه باید به ارتفاع لباسشویی از زمین فاصله داشته باشد. در غیر این صورت آب به راحتی تخلیه نمی‌ شود.

خرابی برد الکترونیکی یا تایمر
همه ارتباط قطعات ماشین لباسشویی، برنامه‌ ها و عملکردها به وسیله برد الکترونیکی یا تایمر ماشین لباسشویی انجام می‌ شود. گاهی به دلیل بروز اختلال در برد یا تایمر موجب عدم تخلیه آب می‌ شود.
برای بررسی برد یا تایمر حتما باید از یک تکنسین حرفه‌ ای و مجرب کمک بگیرید. در صورتی که خرابی آن از سمت تکنسین مربوطه تایید شد، باید برای تعویض آن اقدام کنید. معمولا در لباسشویی‌ های تایمردار تعمیر به راحتی صورت می‌ گیرد.

استفاده نادرست از مواد شوینده
استفاده نادرست از مواد شوینده یکی از دلایل عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی است. در بعضی مواقع افراد تصور می‌ کنند که با استفاده بیشتر از مواد شوینده می‌ توانند لباس‌‌‌‌‌‌‌ های تمیزتری داشته باشند! در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است.
استفاده بیش از حد از مواد شوینده موجب تولید کف زیادی می‌ شود. به همین دلیل در عملکرد لباسشویی اختلال پیش می‌ آیند. در واقع کف زیاد به پنل لباسشویی اجازه انجام مراحل را نمی‌ دهد. در نتیجه در تخلیه آّب لباسشویی اختلال ایجاد می‌ شود.

خراب شدن میکروسوئیچ درب
اگر همه موارد ذکر شده را مورد بررسی قرار دادید و همچنان با مشکل عدم تخلیه آب درگیر هستید، درب دستگاه را چک کنید. گاهی به دلیل بسته نشدن درب لباسشویی به درستی، فرمان تخلیه آب صادر نمی‌ شود. در نتیجه آب داخل لباسشویی تخلیه نمی‌ شود. پس اگر متوجه خرابی میکرو سوییچ درب شدید، باید برای تعویض آن اقدام کنید.

جمع بندی

با عیب‌ یابی درست و به موقع تعمیر لباسشویی به راحتی صورت می‌‌ گیرد. اسپادان سرویس یکی از شرکت‌ های معتبر است که کار تعمیر لباسشویی در اصفهان را به صورت حرفه‌ ای انجام می‌ دهد. در صورت برخورد با هرگونه مشکلی می‌‌‌‌‌‌‌ توانید از تکنسین‌‌‌‌ های این شرکت برای عیب‌ یابی و تعمیر ماشین لباسشویی خود کمک بگیرید.

سوالات متداول

آیا استفاده از مقدار زیادی شوینده می‌ تواند از دلایل عدم تخلیه آب لباسشویی باشد؟

بله؛ در صورت استفاده از مواد شوینده به مقدار زیاد در عملکرد لباسشویی اختلال ایجاد شده و تخلیه آب به درستی انجام نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شود.

آیا تعمیر برد یا تایمر حتما باید توسط تکنسین انجام شود؟

بله؛ تعمیر برد یا تایمر نیازمند تخصص کافی می‌باشد. به همین دلیل برای تعمیر آنها باید از یک تکنسین مجرب و حرفه‌‌ ای کمک بگیرید.

برای تمیز کردن فیلتر پمپ چه کاری باید انجام دهیم؟

برای تمیز کردن فیلتر ابتدا باید آن را باز کنید. سپس آن را شست و شو دهید و در جای خود قرار دهید.

آیا بسته نشدن درب لباسشویی می‌ تواند از دلایل عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی باشد؟

بله؛ گاهی به دلیل بسته نشدن درب لباسشویی و خرابی میکروسوئیچ آن در تخلیه آب اختلال پیش می‌ آید.

تعمیر یا تعویض پمپ تخلیه حتما باید توسط تکنسین مربوطه صورت بگیرد؟

بله؛ این کار نیاز به مهارت و تخصص دارد. پس اگر مهارت و تخصص لازم را ندارید، به هیچ عنوان اقدامی برای تعمیر و تعویض انجام ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست