دلایل بسته نشدن درب یخچال

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. لوازم خانگی
 4. chevron_right
 5. دلایل بسته نشدن درب یخچال

یخچال فریزر ها گاهی در طی زمان با مشکلات مختلفی مواجه می ‌شوند. یکی از رایج ‌ترین مشکلات یخچال فریرزها بسته یا باز نشدن درب آ‌ها می ‌باشد. در صورت مواجه شدن با همچنین مشکلی باید خیلی سریع مشکل را پیدا کرده و آن را برطرف کنید؛ چرا که برطرف نکردن این مشکل باعث وارد آمدن فشار زیاد به کمپرسور یا موتور، برفک زدن یخچال یا فریزر، فساد زود هنگام مواد غذایی، کار کردن مداوم یخچال و افزایش مصرف برق می ‌شود. این موارد روی عمر مفید یخچال فریزر تاثیر داشته و آن را کاهش می ‌دهند.
به همین دلیل در ادامه به شایع ‌ترین دلایل بسته نشدن درب و تعمیر یخچال فریزر می ‌پردازیم.

تعمیر یخچال های قدیمی در اصفهان

شایع ترین دلایل بسته نشدن درب یخچال فریزر

شایع ترین دلایل بسته نشدن درب یخچال فریزر

بسته نشدن درب یخچال فریزر می ‌تواند دلایل مختلفی داشته باشذ. رایج ‌ترین دلایل بسته نشدن درب به شرح زیر می ‌باشد:

 • زیاد بودن مواد غذایی و عدم چیدمان درست در یخچال
  رایج ترین دلیل بسته نشدن درب یخچال فریزر وجود مانعی همچون یک بسته یا ظرف بزرگ می ‌باشد. پس در صورت مواجه شدن با چنین مشکلی مواد غذایی داخل یخچال فریزر را بررسی کنید. بهتر است برای جلوگیری از بروز این مشکل مواد و وسایل‌ ها را به صورت مرتب و منظم در داخل یخچال بچینید.
 • پر کردن درب یخچال با وسایل سنگین
  یکی دیگر از دلایل رایج بسته نشدن و افتادگی درب یخچال، جا دادن وسایل و مواد سنگین و بزرگ در درب یخچال می‌ باشد. توصیه می ‌کنیم از جای دادن بطری ‌های سنگین نوشیدنی، شیشه‌ های مربا و ترشی در درب یخچال خودداری کنید؛ چرا که وزن زیاد آ‌ها به مرور زمان موجب افتادگی و بسته نشدن درب یخچال می ‌شود.
  اگر در حال حاضر درب یخچال شما افتادگی پیدا کرده است، باید برای تعمیر لولای آن اقدام کنید. در ابتدا می ‌توانید به وسیله یک پیچ گوشتی دوسو و یا چهارسو (بسته به نوع پیچ لولاها) پیچ ‌ها را سفت کنید. پس از آن درب را باز و بسته کنید تا از تنظیم آن اطمینان حاصل کنید.
 • تراز نبودن یخچال
  گاها به مرور زمان یخچال از حالت تراز خارج می ‌شود که این مسئله یکی از رایج‌ ترین و شایع‌ ترین دلایل بسته نشدن درب یخچال می ‌باشد. شما می ‌توانید با استفاده از ابزار تراز و یا نصب یکی از برنامه‌ های ترازسنج روی تلفن همراه از تراز بودن یخچال خود اطمینان حاصل کنید.
  اگر از تراز نبودن یخچال مطمئن هستید، باید ارتفاع پایه‌ های آن را تنظیم کنید. در صورت قابل تنظیم نبودن پایه ‌ها می ‌توانید این کار را به وسیله یک قطعه چوب، مقوا، کارتن و … انجام دهید.
 • خرابی درزگیر یا همان لاستیک دور درب بخچال در یخچال
  در بسیاری از مواقع نچسبیدن لاستیک دور درب دلیل بسته نشدن آن می ‌باشد. پس باید دلیل نچسبیدن لاستیک درب را پیدا کرده و آن را برطرف کنید. برخی از رایج ‌ترین دلایل نچسبیدن لاستیک درب به شرح زیر می ‌باشد:
  کثیف شدن درزگیر درب یخچال یکی از مهم‌ترین دلایل بسته نشدن درب یخچال می ‌باشد. البته گاهی اوقات بسته نشدن درب به خاطر گیر کردن و چسبیدن خرده ‌های مواد غذایی روی لاستیک است. برای بر طرف کردن این مشکل می توانید از یک مسواک و کمی آب و صابون کمک بگیرید. بعد از تمیز کردن درز‌ها و لاستیک حتما آن جا را خشک کنید.
  گاها بسته نشدن درب یخچال به دلیل برآمده شدن لاستیک می باشد. این برآمدگی می ‌تواند به دلیل سفت شدن بخش ‌های از لاستیک باشد. برای نرم کردم قسمت سفت شده لاستیک می ‌توانید از کمی صابون، وازلین و کمی آب و یا سشوار کمک بگیرید.
  در صورت فرسوده بودن لاستیک (وجود ساییدگی، پارگی و از این قبیل آسیب ‌ها) باید برای تعویض آن اقدام کنید. برای اطمینان حاصل کردن از فرسودگی لاستیک‌ ها می ‌توانید یک برگه کاغذی را بین در و بدنه قرار دهید. سپس درب را ببنید. اگر بتوانید کاغذ را به راحتی از بین درب بیرون بکشید یعنی وقت تعویض لاستیک فرا رسیده است.
 • خرابی استوپر، علت سخت باز شدن درب یخچال
  به جز تنظیم نبودن لولا و یا مشکل پیدا کردن درزگیر، خرابی استوپر هم می ‌تواند بسته شدن درب یخچال را مختل کند. استوپر در واقع قطعه‌ ای است که در قسمت پایین یخچال نصب می‌ شود که در زمان بسته شدن درب، آن را به سمت داخل کشیده تا به آرامی بسته شود.
  اگر این قطعه در طی زمان ایراد پیدا کند، درب یخچال به راحتی باز و یا بسته نمی ‌شود. در صورت مواجه با مشکل می ‌توانید قطعه را تعویض کرده و مشکل را برطرف کنید.

جمع بندی
همانطور که اشاره شد، بسته نشدن درب یخچال می ‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به صورت کلی تعمیر یخچال فریزر کار تخصصی و حساسی می ‌باشد. اگر با وجود راه حل ‌های ذکر شده قادر به تعمیر یخچال فریزر نبودید، بهتر است از یک تعمیرکار حرفه ‌ای و مجرب در این زمینه کمک بگیرید.

سعی کنید همیشه مواد غذایی را به صورت مرتب و منظم در یخچال بچینید و درب یخچال را با وسایل سنگین پر نکنید. به این صورت می ‌توانید از بروز چنین مشکلی جلوگیری کنید.
برای تعمیر یخچال در اصفهان و یا پیدا کردن تعمیرکار یخچال در اصفهان می ‌توانید از اسپادان سرویس کمک بگیرید. اسپادان سرویس با حرفه ‌ای ‌ترین و مجرب ‌ترین تعمیرکاران در این زمینه همکاری می ‌کند. به همین دلیل به سادگی می ‌توانند کار سرویس و تعمیر یخچال فریزر شما را انجام دهند.

سوالات متداول

1- بسته نشدن درب یخچال فریزر چه مشکلاتی را به وجود می ‌آورد؟

بسته نشدن درب یخچال فریزر باعث وارد آمدن فشار زیاد به کمپرسور یا موتور، برفک زدن یخچال یا فریزر، فساد زود هنگام مواد غذایی، کار کردن مداوم یخچال، افزایش مصرف برق و کاهش عمر مفید آن می ‌شود.

2- آیا تنظیم نبودن لولا می ‌تواند از دلایل بسته نشدن درب یخچال فریزر باشد؟

بله؛ یکی از شایع ‌ترین بسته نشدن درب، تنظیم نبودن لولا می ‌باشد.

3- رایج ‌ترین دلیل مشکل بسته نشدن درب یخچال فریزر؟

عدم چیدمان درست و گذاشتن مواد غذایی سنگین در درب یخچال از رایج ‌ترین دلایل مشکل بسته نشدن درب یخچال فریزر می ‌باشد.

4- در صورت فرسوده شدن لاستیک‌ های دور درب چه کاری باید انجام دهیم؟

در صورت پارگی و یا فرسوده شدن لاستیک، باید آن را تعویض کنید.

5- درزگیر درب یخچال را چگونه می ‌توانیم تمیز کنیم؟

با یک مسواک و کمی آب و صابون می ‌توانید به راحتی درزگیر درب را تمیز کنید. فقط بعد از اتمام تمیزکاری آن ناحیه را خشک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست