دانستنی های جالب در مورد نحوه کارکرد یخچال فریزر

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. لوازم خانگی
  4. chevron_right
  5. دانستنی های جالب در مورد نحوه کارکرد یخچال فریزر

امروزه یخچال و فریزر از جمله لوازم ضروری به حساب می‌ آیند که از فساد زود هنگام مواد غذایی جلوگیری می‌ کنند. به طور کلی عملکرد یخچال‌ های خانگی، یخچال‌ های ویترینی، فریزرها و سایر وسایل سرد کننده مشابه هم می‌ باشند. ولی برای افزایش بازدهی و طول عمر مفید آنها باید موارد مختلفی را در نظر داشته باشید. در ادامه به نکاتی در مورد کارکرد یخچال و فریزر اشاره خواهیم داشت.

انتخاب صحیح یخچال

در زمان انتخاب و خرید یخچال باید مدل‌ هایی را مد نظر قرار دهید که مصرف انرژی کمتر و بازدهی بیشتری دارند. همچنین باید از وجود برچسب انرژی بر روی یخچال اطمینان حاصل کنید.

تعمیر یخچال اصفهان

جابجایی یخچال

در صورت تمایل به جا به جایی و یا حمل آن، توصیه می‌ کنیم حداقل 2 تا 3 ساعت بعد از جا به جایی آن را به برق متصل کنید.

محل قرار گرفتن یخچال

بهتر است از قرار دادن یخچال و یا فریزر در مجاورت دستگاه‌ های گرمازا نظیر: اجاق گاز، شوفاژ، آّب گرمکن و نور مستقیم خورشید خودداری کنید. همچنین دقت داشته باشید که فضای پشت یخچال و فریزر حداقل 20 سانتی متر با دیوار فاصله داشته باشد. این مسئله سبب گردش هوا به صورت مطلوب می‌ شود. تراز بودن یخچال و فریزر از دیگر مواردی است که حتما باید به آن توجه داشته باشید.

تنظیم ترموستات یخچال

معمولا دمای داخل فریزر -3 تا -4 درجه و دمای داخل محفظه یخچال 3 تا 4 درجه می‌ باشد. تنظیم نادرست ترموستات نه تنها باعث فساد و یخ زدگی مواد غذایی می‌ شود، بلکه مصرف انرژی را نیز به صورت چشمگیری افزایش می‌ دهد.

راهنمای چراغ های آگاهی دهنده یخچال فریزر

تعمیر فریزر در اصفهان

به صورت کلی فریزرها دارای سه چراغ آگاهی دهنده با رنگ‌ های سبز، قرمز و زرد می‌ باشند. چراغ سبز نشان دهنده برقراری جریان برق ورودی به فریزر است. چراغ قرمز نشان دهنده خرابی ترموستات و عدم سرما سازی مطلوب می‌ باشد. به همین دلیل برای اطمینان از عملکرد درست فریزر این چراغ باید خاموش باشد.

ولی برای چراغ زرد کلیدی وجود دارد که اغلب اتصالات را به صورت مستقیم در می‌ آورد. به این صورت سرما به حد کافی رسیده و چراغ قرمز خاموش می‌ شود. در چنین مواقعی این کلید را به حالت خاموش در می‌ آوریم تا چراغ زرد هم خاموش شود.

باز و بسته کردن در یخچال

به هیچ عنوان درب یخچال یا فریزر را به مدت طولانی باز نگذارید و از باز و بسته کردن بیهوده آن به ویژه در فصل تابستان خودداری کنید.

قرار دادن چیزهای گرم در یخچال

به صورت کلی قرار دادن مواد غذایی گرم در یخچال کار درستی نیست؛ چرا که موجب گرم شدن فضای یخچال و کم شدن اثر سرما می‌ شود. همچنین با قرار دادن این مواد غذایی، ذرات یخ و برفک آب شده و همراه با آلودگی‌ های احتمالی به درون غذا می‌ چکد و باعث آلودگی آنها می‌ شود.

هوای سرد و گرم در یخچال

در قسمت بالای بسیاری از یخچال‌ ها یخدان قرار ندارد. به همین دلیل در این یخچال‌ ها طبقات پایین بیشتر با هوای سرد در تماس هستند، چرا که هوای سرد سنگین‌ تر از هوای گرم می‌ باشد. این نکته را هم به خاطر داشته باشید که مواد غذایی که در قسمت درب قرار می‌ دهید، به دلیل باز و بسته شدن درب، بیشتر در مجاورت هوای بیرون قرار می‌ گیرند. به همین دلیل کمتر از سرمای ضروری بهره مند می‌ شوند.

تعمیر یخچال در اصفهان | اسپادان سرویس

حفظ سرمای یخچال

در صورت قطع شدن برق و یا از کار افتادن یخچال به صورت موقت از باز و بسته کردن درب آن خودداری کنید. همچنین برای حفظ سرمای درون یخچال در این شرایط می‌ توانید روی آن را با لحاف و یا پتو بپوشانید. دقت داشته باشید که در فصل تابستان با هر بار باز و بسته کردن درب یخچال، درجه حرارت داخل آن به سرعت افزایش پیدا می‌ کند.
به همین دلیل بهتر است درجه حرارت سرما را افزایش دهید تا سرمای لازم تامین شود.

مطالب خواندنی: چرا یخچال فریزر من خنک نمی کند؟

رفع بوی یخچال

بوی ناخوشایند یخچال از دیگر مواردی است که بسیاری از افراد با آن درگیر می‌ باشند. برای برطرف کردن بوی ناخوشایند یخچال می‌ توانید مقداری زغال را نیم کوب کنید. سپس آنها را کیسه پارچه‌ای نازکی بریزید و در طبقات بالای یخچال قرار دهید. بهتر است هر چند وقت یکبار کیسه زغال را در آفتاب قرار دهید تا رطوبت خود را از دست بدهد و مجددا قدرت بوگیری پیدا کند.

با تمیز کردن جدار داخل یخچال با محلول جوش شیرین و آب نیز می‌ توانید از بروز این مشکل تا حدودی جلوگیری کنید.

نگهداری مواد غذایی در یخچال

برای نگهداری مواد غذایی مختلف در یخچال نکات مختلفی وجود دارد که حتما باید به آنها توجه داشته باشید. نوع ماده غذایی و میزان آن و درجه آلودگی روی نگهداری آن در یخچال تاثیر دارد. به عنوان مثال گوشت تازه‌ ای که از قصابی خریده‌ اید را نباید بیش از 3 روز در یخچال نگهداری کنید.
برای نگهداری از انواع خورشت نیز باید سرپوش آن را گذاشته و حداقل 5 دقیقه آن را بجوشانید.

سپس بدون اینکه به آن دست بزنید باید بگذارید تا خنک شود. بعد از خنک شدن می‌ توانید آن را در یخچال قرار دهید. به این صورت می‌توانید 2 تا 3 روز خورشت را در یخچال نگهداری کنید.
پنیر با نمک را می‌ توانید مدت نسبتا طولانی در یخچال نگهداری کنید، ولی مرغ 2 تا 3 در یخچال قابل نگهداری است. سبزیجات را تا یک هفته و میوه جات را بسته به نوع و سلامت می‌ توانید تا چندین هفته در یخچال قرار دهید.

مناسب ترین درجه فریزر

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاد که چه دمایی برای فریز کردن مواد غذایی مناسب است؟
در پاسخ باید بگوییم که بهترین و مطلوب‌ ترین درجه سرمای درون فریزر -16 تا -20 درجه سانتی گراد می‌ باشد؛ چرا که در این دما نه تنها مواد غذایی سالم می‌ مانند، بلکه ویتامین‌ ها و خواص خوراکی‌ ها حفظ می‌ شود.

زیاد شدن برفک فریزر

در صورتی که دور درب دچار خرابی شوند، برفک فریزر زیاد می‌ شود. برای برطرف کردن این مشکل باید لاستیک‌ ها دور درب را تعویض کنید. همچنین دقت داشته باشید که برفک‌ ها را باید به صورت منظم آب کنید؛ چرا که با زیاد شدن برفک، مصرف انرژی افزایش می‌‌‌‌‌‌‌‌ یابد. توصیه می‌ کنیم لوله‌ های پشت یخچال و یا فریزر را حداقل دو بار در سال گردگیری کنید.

روشن شدن چراغ قرمز فریزر

در صورتی که برودت یخچال در وضعیت مطلوبی باشد، ولی چراغ فریزر روش شود؛ یعنی سیم‌ های چراغ دچار اتصالی شده‌ اند.

سوت کشیدن فریزر

گاهی اوقات برودت در فریزر کاهش می‌ یابد و سوت می‌ کشد. در این شرایط باید با چکش لاستیکی به نقاط مختلف لوله‌ های رابط به ویژه ابتدای اپراتورها و فیلتر ضربات آرامی وارد کنید. در صورتی که با این کار مشکل برطرف نشد، باید لوله‌ ها را شسته و فریزر مجددا شارژ شود.

برودت بد فریزر

در بعضی مواقع برودت در طبقه‌ های بالا خوب است، ولی در طبقه‌ های پایین نامطلوب می‌ باشد. این مسئله معمولا به دلیل تمام شدن گاز فریزر رخ می‌ دهد. پس در صورت برخورد با چنین مشکلی ابتدا علت تخلیه گاز را مورد بررسی قرار دهید.

ریپ زدن فریزر

در صورتی که فریزر بعد از چند بار ریپ زدن روشن شود، ممکن است پلاتین‌ های رله در اثر کار زیاد کثیف شده باشند. در چنین حالتی بهتر است آنها را تمیز و یا رله را عوض کنید.

انبار کردن مواد غذایی در یخچال

قرار دادن مقدار زیادی مواد غذایی باعث کند شدن نفوذ سرما می‌ شود. در چنین شرایطی مواد غذایی به سرعت خراب می‌ شوند. به عنوان مثال زمانی که مقدار زیادی سبزی را به صورت یک دسته در یخچال قرار می‌ دهید، بعد از چند روز وسط آن گندیده و خراب می‌ شود.

برای جلوگیری از خراب شدن آن بهتر است ابتدا سبزی‌ ها را تمیز کنید و سپس در پارچه نازکی بریزید و آن را در یخچال قرار دهید. همچنین در صورت زیاد بودن حجم سبزی‌ ها می‌ توانید بعد از پاک کردن، قسمتی را به صورت نشسته داخل کیسه بریزید و در یخچال نگهداری کنید و در زمان مصرف آن‌ها را بشویید.

اعزام تعمیرکار یخچال در اصفهان اسپادان سرویس :

جمع بندی
در این مقاله به نکاتی در مورد نحوه کارکرد یخچال فریزر پرداختیم. اسپادان سرویس یکی از شرکت‌ های معتبر ارائه دهنده خدمات تعمیر یخچال در اصفهان است. برای بهره‌مندی از خدمات تعمیر یخچال در اصفهان می‌ توانید از طریق شماره درج شده با کارشناسان این شرکت در ارتباط باشید.

سوالات متداول

بهترین دما برای یخچال و فریزر چه دمایی است؟

 

بهترین و مطلوب‌ ترین دمای داخل فریزر -3 تا -4 درجه و دمای داخل محفظه یخچال 3 تا 4 درجه می‌ باشد.

 

ریپ زدن فریزر به چه دلایلی رخ می‌ دهد؟

 

در صورتی که فریزر بعد از چند بار ریپ زدن روشن شود، ممکن است پلاتین‌ های رله در اثر کار زیاد کثیف شده باشند که در چنین حالتی بهتر است آنها را تمیز و یا رله را عوض کنید.

 

برودت نامطلوب فریزر به چه دلیل است؟

 

این مسئله معمولا به دلیل تمام شدن گاز فریزر رخ می‌ دهد. پس در صورت برخورد با چنین مشکلی ابتدا علت تخلیه گاز را مورد بررسی قرار دهید.

 

چراغ های آگاهی دهنده سبز و قرمز نشان دهنده چه چیزهایی است؟

 

چراغ سبز نشان دهنده برقراری جریان برق ورودی به فریزر می‌ باشد. چراغ قرمز نشان دهنده خرابی ترموستات و عدم سرما سازی مطلوب است.

 

برای رفع بوی یخچال چه کارهایی باید انجام دهیم؟

 

برای برطرف کردن بوی ناخوشایند یخچال می‌ توانید مقداری زغال را نیم کوب کنید. سپس آنها را کیسه پارچه‌ ای نازکی بریزید و در طبقات بالای یخچال قرار دهید. بهتر است هر چند وقت یکبار کیسه زغال را در آفتاب قرار دهید تا رطوبت خود را از دست بدهد و مجددا قدرت بوگیری پیدا کند.
با تمیز کردن جدار داخل یخچال با محلول جوش شیرین و آب نیز می‌ توانید از بروز این مشکل تا حدودی جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست